Atsakingi tėveliai ne tik rūpinasi, jog jų mažylis sveikai maitintųsi, daug judėtų, bet ir domisi jo ūgiu bei svoriu. Kaip žinia, geras vaiko ūgis parodo, jog vaikas vystosi tinkamai ir užaugs sveiku žmogumi. Be to, tokios žinios leidžia greičiau parinkti vaikui tinkamus drabužėlius ir avalynę. Tačiau pernelyg skrupulingas požiūris į mažylio ūgį ir svorį irgi nėra gerai. Dera žinoti, jog įvairiose lentelėse pateikiami skaičiai yra orientaciniai ir skaičių nukrypimas tikrai dar neparodo, jog konkretus vaikas turi sveikatos problemų. Prisiminkite ir tai, kad mažylio ūgį ar svorį lemia ir tėvų sudėjimas, tad ne visuomet lyginimas su kitais mažyliais yra tikslingas. Tiesiog reikia tartis su specialistais ir bandyti į viską pažvelgti lanksčiai.
Ką reikia žinoti apie vaikų KMI?
KMI – kūno masės indeksas apskaičiuojamas pagal tam tikrą formulę. Jis nenurodo konkrečios kūno riebalų masės procentinės dalies organizme. Visgi, pagal specialiai apskaičiuotą KMI indeksą gali padėti nustatyti, žmogaus kūno svoris per mažas, normalus ar per didelis. Per mažas KMI signalizuoja nepakankamą svorį, o per didelis – viršsvorį ar net nutukimą. Paprastai vaikų KMI derėtų pradėti sekti nuo 2 metų amžiaus, tačiau jeigu tą darysite pirmaisiais jo gyvenimo metais tikrai puikiai išmoksite sekti vaiko svorį ateityje. Tačiau, pasikartosime, jokiu būdu nedaryti jokių drastiškų išvadų dėl šiek tiek neatitinkančių skaičių. Reikėtų atminti esminius dalykus:
- Kūno riebalų kiekis augant mažyliui ir vėliau jam bręstant gali keistis gana kardinaliai.
- To paties amžiaus berniukų KMI gali būti gana skirtingas. Šitą dalyką pabrėžiame, nes dažnai tėvai augindami sūnų, o vėliau dukrą arba atvirkščiai per daug sureikšmina kito vaiko, dažnai pirmagimio ūgio ir kūno masės rodiklius ir nori, kad ir kitos lyties atžala atitiktų tokius kriterijus.
Jeigu, vis tik, jus neramina jūsų vaiko KMI rodikliai, būtinai nesiimkite savarankiško gydymo ir kreipkitės į gydytoją. Gydytojas turės atlikti ir daugiau tyrimų. Tai gali būti poodinio riebalų sluoksnio išmatavimai, mitybos įvertinimas, fizinės veiklos įvertinimas, šeimos ligų istorija ir kiti reikiami sveikatos testai.
Kaip teisingai išmatuoti vaikui ūgį?
Be abejonės, geriausiai jūsų mažylio ūgį išmatuos gydytojas savo kabinete su specialia liniuote. Tačiau tą puikiai galite padaryti ir namuose. Jeigu jūsų atžala jau tvirtai stovi, tuomet pastatykite vaiką prie sienos, pažiūrėkite, kad būtų ištiesti keliai bei nugara ir galva laikoma tiesiai. Tuomet su liniuote galima pažymėti liniją sulig vaiko viršugalviu.
Šiek tiek sudėtingiau jeigu mažylis dar nestovi ar tiesiog tą daro nepakankamai tvirtai. Tačiau viskas įmanoma. Tiesiog reikės vaiko ūgį matuti jį paguldžius. Taigi, paguldykite vaiką ant grindų taip, kad jis remtųsi viršugalviu į sieną. Švelniai rankomis ištiesinkite jo kelius, nugarą ir pažymėkite vietą, kur siekia kulniukai. Tuomet centimetru ar liniuote pamatuokite atstumą nuo sienos iki pažymėtos vietos. Kaip matote, viskas ne taip jau ir sudėtinga.
Kaip teisingai pasverti vaiką?
Su paaugusiu mažyliu tikrai neturėsite bėdos. Tiesiog tereikia įkalbėti jį užlipti ant svarstyklių ir keletą minučių pastovėti ramiai. Štai pasverti kūdikį jau šiek tiek sudėtingiau. Žinoma, tą darykite gydytojo kabinete kartu su slaugytoja, tačiau juk nesinori kiekvieną kartą bėgioti pas gydytoją vos tik sugalvojus pažiūrėti, kiek pakito jūsų vaiko svoris, sakykim, per porą savaičių. Guldyti kūdikį ant kūno svarstyklių yra nepatogu ir, galbūt, net šiek tiek pavojinga. Išbandykite kitą kūdikio pasvėrimo būdą.
Ryte užlipkite ant svarstyklių kartu su vaiku ant rankų. Būtų idealu, kad būtumėte nepavalgą ir minimaliai apsirengę. Tas pat galioja ir vaikui. Tuomet iš bendro su kūdikiu svorio atimti savąjį – taip gausite kūdikio svorį. Toks svėrimo būdas puikiai ir jau paaugusiam kūdikiui, sakykim, 7-8 mėnesių. Juk mažylis jus gerai pažįsta ir pasitiki, vadinasi, bus nesudėtinga jį ramų keletą sekundžių išlaikyti ant rankų.
Mitybos veiksnių įtaka
Pirmieji vaiko gyvenimo metai – vaisiaus augimo gimdoje tąsa. Šiame laikotarpyje labai svarbi mityba. Pirmaisiais gyvenimo metais vaiko augimas yra pats greičiausias. Todėl šiuo laikotarpiu pastebima įvairiausių ūgio ir svorio svyravimų. Kaip minėjome, dėl kažkokių normų neatitikimų tikrai nereikia stipriai jaudintis. Tiesiog rūpinkitės, kad jūsų mažylis sveikai ir reguliariai maitintųsi. Augimo hormonas paprastai į augimo proceso reguliavimą įsijungia nuo šešto mėnesio, o dominuoti pradeda tik apie antrųjų metų pabaigą.
Komentuoti