2020 metais didžiausius deklaruotus grūdinių kultūrų plotus sudarė žieminiai kviečiai (19897 ha), vasariniai miežiai (4182 ha), vasariniai kviečiai (2904 ha), avižos (2260 ha), žieminiai kvietrugiai (2043 ha). Pernai deklaruota 6786 ha žieminių ir vasarinių rapsų, 1958 ha pupų ir 1643 ha žirnių. Pievų ir ganyklų plotai sudarė 33502 ha.
Praėjusiais metais tik 3,8 proc. Kelmės rajono žemdirbių deklaravo plotus nuotoliniu būdu, t. y. 153 pareiškėjai patvirtino paraiškas, naudodamiesi Elektroninių valdžios vartų teikiama paslauga.
Koronaviruso pandemija į mūsų gyvenimą įnešė nenumatytų pokyčių, taip pat pakoregavo žemės ūkio naudmenų ir kitų plotų deklaravimo procesą. 2021 metais deklaravimas numatytas nuo balandžio 12 iki birželio 7 d. Paraiškas bus galima teikti ir pavėluotai: nuo birželio 8 d. iki liepos 2 d. Tačiau už kiekvieną pavėluotą darbo dieną išmokos suma bus mažinama 1 proc. Pagrindinis patarimas, esant tokioms aplinkybėms, – skatinti pareiškėjus deklaruoti, žemės ūkio valdų ir ūkininko ūkių duomenis atnaujinti savarankiškai. Pareiškėjai, kurie naudojasi elektronine bankininkyste ar kitomis asmens tapatybės identifikavimo priemonėmis, tikrai tai gali padaryti.
Deklaravimas iš namų, t. y. nuotoliniu būdu, yra viena iš patogiausių ir lengviausių priemonių pateikti paraišką. Rajone yra nemaža dalis žemdirbių, kurie galėtų ir patys deklaruoti, ir kaimynams padėti. Pareiškėjai, patvirtinę savo tapatybę per Elektroninių valdžios vartų portalą (pasinaudodami elektronine bankininkyste arba elektroniniu parašu) ir prisijungę prie Paraiškų priėmimo informacinės sistemos adresu https://paseliai.vic.lt, gali savarankiškai užpildyti ir patvirtinti paraiškos elektroninę formą. Taip pat tie, kurie prisijungę per Elektroninius valdžios vartus pateiks ir į Valdų registrą įkels žemės valdymo teisę įrodančius dokumentus, nebus prašomi pakartotinai juos pateikti Nacionalinei mokėjimo agentūrai prie Žemės ūkio ministerijos. Valdų duomenys turi būti atnaujinami per 30 dienų nuo duomenų pasikeitimo (pasikeitus valdos valdytojo, partnerio, valdos centro, ekonominės veiklos, bet kurio žemės sklypo duomenims). Jei valdoje ir (ar) ūkininko ūkyje įvyko pasikeitimų, pareiškėjas su pasikeitimų įrodymo dokumentais gali kreiptis ir į seniūnijos specialistą žemės ūkiui, kuris atnaujins duomenis Žemės ūkio ir kaimo verslo registro ir ūkininkų ūkių registro portale.
Deklaravimo ir patikrų procese bus daugiau skaitmenizacijos. Pareiškėjai raginami aktyviau naudotis mobiliąja programėle „NMA agro“, suteikiančia galimybę greitai ir paprastai pranešti apie įgyvendintus įsipareigojimus, force majeure aplinkybes, pažeidimus. Nacionalinės mokėjimo agentūros darbuotojai rečiau lankys ūkininkus, pateikusius Paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei gyvulius paraiškas bei pretenduojančius gauti tiesiogines išmokas ir (ar) Kaimo plėtros programos išmokas. Didesnė dalis valdų bus kontroliuojama naudojantis palydovine stebėjimo sistema. Naudojantis palydovinėmis nuotraukomis bus nustatoma, kuriuo laiku buvo atlikti darbai, pavyzdžiui, nušienauta pieva, ar buvo dirbama žemė. Diegiama automatinė laukų nuolatinės stebėsenos informacinė sistema.
Kokios yra 2021 metų Paraiškų priėmimo informacinės sistemos naujovės?
Šiemet laukuose nebus galima palikti smulkintos ir tolygiai paskleistos žolės. Išimtis bus taikoma tik sodų ir uogynų tarpueiliams, kuriuose yra pieva. Deklaruojantiems pievas ir žolinius azotą kaupiančius augalus pareiškėjams privaloma nupjautą žolę (šieną, žaliąją masę ar kt.) sutvarkyti ne vėliau kaip iki einamųjų metų rugpjūčio 1 d.: išvežti iš lauko arba supresuoti, arba šieną sudėti į kūgius.
Daugiamečių pievų plotai turi būti išlaikyti. Suarus ir esant reikalavimui (jei NMA informuoja apie tokį reikalavimą iki gruodžio 31 d.) privaloma suartus pievų plotus atkurti ir per „NMA agro“ pateikti atkurtų pievų nuotraukas.
Tiesioginių išmokų paraiškoje ūkininkai gali prašyti paramos ir pagal su plotu susijusias Lietuvos kaimo plėtros programos (KPP) priemones: „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“, „Ekologinis ūkininkavimas“, „Su Natura 2000 ir Vandens pagrindų direktyva susijusios išmokos“, „Išmokos už vietoves, kuriose esama gamtinių ar kitų specifinių kliūčių“, taip pat susietosios paramos už pienines karves, mėsinius galvijus ir mėsines avis, pieninių veislių bulius, pienines ožkas ir ėriavedes. Taip pat šioje paraiškoje ūkininkai nurodo duomenis apie dalyvavimą įgyvendinant KPP priemonę „Pirmas žemės ūkio paskirties žemės apželdinimas mišku“ ir priemonės „Investicijos į miško plotų plėtrą ir miškų gyvybingumo gerinimą“ veiklos sritį „Miško veisimas“.
Šiais metais pirmą kartą Tiesioginių išmokų paraiškoje bus galima prašyti paramos ir pagal KPP priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ veiklą „Nykstančių Lietuvos senųjų veislių gyvulių ir naminių paukščių išsaugojimas“. Paraiškos teikiamos tik už naujai įsipareigojamus nykstančius Lietuvos senųjų veislių gyvulius ar naminius paukščius. Pareiškėjas turi laikyti bent 1 arklį, (arba) galviją, (arba) 2 kiaules, (arba) 5 avis, (arba) 10 naminių paukščių, priklausančių Lietuvos senosioms veislėms, kurioms gresia išnykimas. Įsipareigojama išlaikyti paraiškoje deklaruotą nykstančių Lietuvos senųjų veislių gyvulių ar naminių paukščių skaičių 3 metus (taikoma nuo 2021 m. priimtoms paraiškoms).
Deklaruojant pievas ir (ar) ganyklas gamtinių ar kitų specifinių kliūčių turinčiose teritorijose (Kražių, Kukečių, Užvenčio, Pakražančio, Vaiguvos, Šaukėnų seniūnijose), informacinė sistema patikrins, ar žemės ūkio valdos valdytojas ir (ar) partneris turi Ūkinių gyvūnų registre registruotų gyvulių. Siekiant kompensacinių išmokų pagal KPP priemonę „Išmokos už vietoves, kuriose esama gamtinių ar kitų specifinių kliūčių“ už deklaruotas pievas ir (ar) ganyklas, privaloma turėti bent 0,25 SG/ ha pievų ir (ar) ganyklų (skaičiuojamas 12 mėnesių (nuo praėjusių metų rugpjūčio 1 d. iki einamųjų metų liepos 31 d.) vidutinio valdytojo ir (ar) partnerio ūkinių gyvūnų skaičiaus ir visų deklaruojamų pievų ir (ar) ganyklų, už kurias prašoma paramos plotų santykis).
Pakeisti 2021 m. pagrindiniai reikalavimai susietajai paramai už pienines karves gauti. Pieninių karvių nepertraukiamo išlaikymo valdoje laikotarpis – 3 mėn. Parama bus mokama valdos valdytojams už Ūkinių gyvūnų registre įregistruotas valdos valdytojo ir (ar) partnerių vardu bei nepertraukiamai išlaikytas valdoje 2021 m. balandžio 1 d. – birželio 30 d. (tris mėnesius) pienines karves. Anksčiau buvo skaičiuojamas 12 mėnesių vidurkis (nuo praėjusių metų balandžio 1 d. iki einamųjų metų kovo 30 d.). Taip pat, jeigu registre yra įregistruoti duomenys apie pieninės karvės prieauglio atvedimą arba gaišimą (negyvo prieauglio atvedimą arba išsimetimą) 18 mėn. laikotarpiu iki einamųjų metų kovo 31 d. (t. y. nuo 2019 m. spalio 1 d. iki 2021 m. kovo 31 d.). Nebus vertinamas rinkai patiektas pieno kiekis.
Pakeisti reikalavimai ir susietajai paramai gauti už mėsinius galvijus, mėsines avis, pieninių veislių bulius ir pienines ožkas. Parama mokama už valdoje einamaisiais metais laikotarpiu nuo sausio 1 d. iki gruodžio 31 d. nepertraukiamai išlaikytas ne mažiau nei 60 kalendorinių dienų iki paskutinės laikymo dienos savo ir (ar) valdos partnerio (-ių), ir (ar) šeimos narių vardu nustatyta tvarka Ūkinių gyvūnų registre įregistruotas ir suženklintas mėsines avis, pienines ožkas ir (ar) ne jaunesnius nei 12 mėn. mėsinius galvijus ir (ar) pieninių veislių bulius. Ūkiniai gyvūnai turi būti įregistruoti iki einamųjų metų spalio 31 d. Išmoka pagal einamaisiais metais pateiktą paraišką gali būti skiriama valdos valdytojui, jei pasibaigus numatytam išlaikymo laikotarpiui, ūkinis gyvūnas yra paskerdžiamas, parduodamas eksportui arba parduodamas pripažintai žemės ūkio kooperatinei bendrovei, arba ūkiniam gyvūnui nugaišus, arba ūkiniam gyvūnui esant valdoje einamųjų metų gruodžio 31 d.
Nuo 2021 m. sausio 1 d. visas patikras dėl ūkinių gyvūnų registravimo ir ženklinimo reikalavimų laikymosi atlieka viena institucija – VMVT, kuri perduoda patikrų duomenis VĮ Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centrui bei Nacionalinei mokėjimo agentūrai prie Žemės ūkio ministerijos.
Paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje, siekiant tinkamai pasiruošti įgyvendinti Žaliojo kurso tikslus, pareiškėjams bus suteikta galimybė identifikuoti savo plotus pagal jų dirbimo technologiją. Pasėlių deklaravimo taisyklių nuostatos papildytos punktu, nustatančiu informacijos pateikimą apie bearimės žemės dirbimo technologijos būdu dirbamus laukus, taikant seklųjį (iki 10-12 cm) dirvų skutimą (diskiniais ir (ar) noraginiais skutikliais, vertikaliomis ir (ar) horizontaliomis frezomis) arba taikant tiesioginės sėjos būdą, kai sėjama į prieš tai nedirbtą dirvą (pvz., ražieną) sėjamąja su sekliojo dirbimo mechanizmu arba be jo.
Žemės ūkio veiklos subjektai šiemet galės prisiimti naujus įsipareigojimus keletui metui. Pareiškėjai, deklaruojantieji laukus pagal priemonę „Ekologinis ūkininkavimas“ galės prisiimti naujus įsipareigojimus 2 metams. Pareiškėjai, deklaruojantieji laukus pagal priemonę „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ galės prisiimti naujus įsipareigojimus 3 metams. Padidintas tinkamas paramai ražienų plotas iki 50 ha (vietoj 30 ha) pagal priemonės veiklą „Ražienų laukai per žiemą“
Atsižvelgiant į ateities žemės ūkio politikos iššūkius, pildomi žurnalai skaitmenizuojami. Jau šiemet pareiškėjai, dalyvaujantieji KPP priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ veiklose ir turintieji įsipareigojimą pildyti žurnalus „Trąšų ir kalkinimo medžiagų naudojimo apskaitos žurnalas “ ir „Atliktų ūkio darbų pagal veiklas žurnalas“, turės pildyti tik elektroniniu būdu, prisijungę prie Paraiškų priėmimo informacinės sistemos Žemės ūkio darbų apskaitos žurnalų tvarkymo posistemio. Kitąmet posistemyje tik elektroniniu būdu bus pildomas ir Augalų apsaugos produktų naudojimo apskaitos žurnalas.
Atkreiptinas dėmesys, kad šiemet pakeisti ir patikslinti susietosios paramos už vaisius, uogas ir daržoves reikalavimai. Siekiantys gauti paramą už 3 ha ir daugiau vaisių, uogų ir daržovių auginimą atvirajame grunte, privalės mobiliąja „NMA agro” programėle pateikti iš kiekvieno lauko nuotraukas, kuriose matytųsi užaugintas derlius.
Pareiškėjams, deklaruojantiems valstybinės žemės plotus, įvedamas privalomas reikalavimas šios žemės naudojimo ar valdymo teisės patvirtinimo dokumentus pateikti patikrinti seniūnijos specialistui žemės ūkiui.
Deklaruojantieji žemės ūkio naudmenas ir pasėlius kartu galės atnaujinti ir duomenis apie ūkininko ūkį, anksčiau tokios galimybės nebuvo.
Pareiškėjai, teikdami paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei gyvulius paraiškas, įsipareigoja visus metus laikytis geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės, kompleksinės paramos reikalavimų, kurie apima žemės ūkio veiklos valdymo, trąšų bei augalų apsaugos produktų naudojimo reikalavimus.
Deklaravimo paraiškos forma papildyta nuostata, jog pareiškėjas žino, kad paukščiams svarbiose teritorijose esančių natūralių pievų, ganyklų, šlapynių, saugomų rūšių radavietės pievų ir ganyklų negalima aparti, persėti kultūrinėmis žolėmis ar apsodinti mišku. Pažeidusiems šį vieną iš kompleksinės paramos reikalavimų bus taikomos sankcijos.
Kaip ir kasmet, prašome neatidėlioti deklaravimo darbų ir pagal pernai metų darbo patirtį raginame ūkininkus aktyviai konsultuotis su specialistais telefonu. Fiziškai apsilankančiųjų seniūnijoje srautas bus reguliuojamas, laikantis Sveikatos apsaugos ministerijos patvirtintų rekomendacijų. Vykdant Žemės ūkio ministerijos rekomendacijas bei siekiant išvengti žmonių susibūrimų ir artimo kontakto, pareiškėjus kviečiame skambinti savo seniūnijos žemės ūkio specialistui pagal valdos registracijos adresą ir registruotis dėl konkretaus atvykimo į seniūniją laiko, dėvėti apsaugines kaukes, vienkartines pirštines, naudoti dezinfekcijos priemones, laikytis saugaus 2 metrų atstumo ir turėti savo rašymo priemonę. Informaciją teikia ir Žemės ūkio ir kaimo plėtros skyriaus specialistai.
Seniūnija |
Vardas, pavardė |
El. paštas |
Telefonas |
Mobilusis telefonas |
Kelmės apyl. | Violeta Guščikienė | violeta.guscikiene@kelme.lt | 842761156 | 865549264 |
Kražių | Jolanta Sebestijonė | jolanta.sebestijone@kelme.lt | 842760012 | |
Kukečių | Saiva Labanauskienė | saiva.labanauskiene@kelme.lt | 842761066 | 865073350 |
Liolių | Danutė Penikienė | danute.penikiene@kelme.lt | 842744125 | 868565524 |
Pakražančio | Giedrė Valčiukienė | giedre.valciukiene@kelme.lt | 842744535 | 865083769 |
Šaukėnų | Valentina Briedienė | valentina.briediene@kelme.lt | 842755403 | 868529241 |
Tytuvėnų apyl. | Vilma Žernienė | vilma.zerniene@kelme.lt | 842756250 | 865828397 |
Užvenčio | Vytautas Jurgilas | vytautas.jurgilas@kelme.lt | 842757130 | 869987370 |
Vaiguvos | Zosė Radžiuvienė | zose.radziuviene@kelme.lt | 842748135 | 861643349 |
Komentuoti