Projektu siekiama įgyvendinti esminius pokyčius mažinant korupciją, nuosekliai ir kompleksiškai valstybėje formuoti korupcijai atsparią aplinką.
Pasak teisingumo ministrės Evelinos Dobrovolskos, naujai apibrėžti antikorupcinės pažangos procesai, turės įtakos ne tik visuomenės brandai, ekonomikai, valstybės valdymui, teisingumui, bet ir leis užtikrinti nacionalinio saugumo interesus. O ilgalaikės strateginio planavimo priemonės padės nuosekliai ir kompleksiškai sukurti korupcijai atsparią aplinką tiek viešajame, tiek ir privačiame sektoriuose.
„Kaip žinia, tarptautiniai vertintojai vieningai pripažįsta, kad Lietuva yra padariusi didelę pažangą kuriant skaidrią aplinką, tačiau įtraukiant socialinius partnerius, NVO, verslo ir pilietinės visuomenės atstovus svarbu kartu įgyvendinti ilgalaikes priemones, grįstas tvariais, visuomenės pasitikėjimą didinančias sprendimais”, – teigia E. Dobrovolska.
Nacionalinės darbotvarkės korupcijos prevencijos klausimais strateginio tikslo bus siekiama trimis kryptimis: formuojant antikorupcines nuostatas bei plėtojant antikorupcines kompetencijas; siekiant tvarių, neteisėtai įtakai atsparių politinių, valdymo, administracinių ir finansinių sprendimų bei kokybiškų viešųjų ir administracinių paslaugų; siekiant veiksmingos korupcijos kontrolės ir nešališko, objektyvaus teisingumo vykdymo bei teisės viršenybės principo užtikrinimo.
Darbotvarkei įgyvendinti bus rengiami ketverių metų darbotvarkės planai, kurie apims konkrečias priemones, lėšas priemonėms įgyvendinti, atsakingas institucijas bei vertinimo rodiklius.
Vienas svarbiausių strateginių rodiklių – pasiekti, kad 2033 m. Korupcijos suvokimo indeksas būtų 74 balai.
„Transparency International“ Korupcijos suvokimo indekso tyrime (2020 m.) Lietuvai skirti 60 balų iš 100 galimų ir 35 vieta 180 šalių sąraše. Lietuva užima 14 vietą tarp ES valstybių.
Naujasis teisinis reguliavimas pakeis šiuo metu galiojančią Lietuvos Respublikos nacionalinę kovos su korupcija 2015–2025 m. programą ir užtikrins jos tęstinumą.
Darbotvarkės projektas buvo rengtas ir derintas su socialiniais partneriais, taip pat ir su „Transparency International“ Lietuvos skyriumi.
2021 m. gruodį šiam projektui jau yra pritarusi Vyriausybė.
Komentuoti