2019-08-20, antradienis, 19:01.     Šiandien Kelmėje saulė teka 06:03, leidžiasi 20:38, dienos ilgumas 14:34.

Prie Martyno pušies – giesmės Marijai

2015-06-02, paskelbė www.mano Kelme.lt
Prie Martyno pušies – giesmės Marijai

Minupių kaimo bendruomenė kartu su aplinkinių seniūnijos kaimų gyventojais dvyliktą gegužę rinkosi prie pačių prižiūrimos, daugelio vadinamos Martyno pušies Plikšilio miške. Čia laikantis senųjų papročių vyksta Mojavų uždarymas.

 

 

 

Gegužinės pamaldos prie pušies

 


Apeigos prasidėjo padedant prie pušies laukuose surinktų ir iš darželių suneštų  gėlių, uždegant žvakutes, kabinant ant pušies atsineštus kryželius, rožančius, šventųjų paveikslėlius.

 

 

Minupių kaimo bendruomenės pirmininkė Eurika Drungilienė sakė, kad ir senovėje čia žmonės gegužės mėnesį giesmėmis Mariją garbindavo.


„ Kasdien šio mėnesio pamaldos vadinamos gegužinėmis pamaldomis buvo laikomos ne tik bažnyčioje, bet ir laukuose – prie kryžių, koplytėlių ar net privačiuose butuose, namuose. Prie Martyno pušies senovėje vykdavo gegužinės pamaldos, Marijai žmonės giedojo giesmes“ ,- pasakojo Eurika Drungilienė.

 


   Gegužines pamaldas aukojo Užvenčio klebonas Donatas Klimašauskas. Jis susirinkusiems pasakojo, kad paskutinė gegužės mėnesio diena katalikų minima kaip Marijos apsilankymas pas Elžbietą. Švenčiausioji Mergelė Marija garbinama visą gegužę.

 


    Suskambus elektriniams vargonams, kuriais grojo Onutė Stankienė po mišką pasklido giesmės Marijai giedamos susirinkusiųjų tikinčiųjų. Užbaigtos mišios pašventinat atneštus rožančius, šventųjų paveikslėlius.

 

 


Martyno pušis

 


 
   Martyno pušimi Minupių kaimo bendruomenė pardėjo rūpintis 2003 m. Ši pušis buvo paskelbta respublikinės valstybės saugomu gamtos paminklu. Tačiau tuomet atrodė blogai.

 


   Pirmininkė Eurika Drungilienė priminė padavimą apie Martyno pušį. Legenda pasakoja, jog kažkada miško keliu ėjo aklas žmogus. Eidamas pavargo, apgraibomis susirado medį ir atsisėdo po juo pailsėti. Kadangi buvo labai pavargęs, ėmė ir užsnūdo. Nubudęs žmogus prisiminė sapną, kuriame paslaptingas moteriškas balsas jam liepė pasitrinti akis to medžio žieve. Žmogelis taip ir padarė. Kiek nusivylė, nes iškart nepraregėjo, bet kiek paėjęs tolyn pajuto, kad akyse šviesėja, o žengęs dar keletą žingsnių į priekį – praregėjo.

 


   Grįžo žmogelis atgal, padėkojo pušiai, vėliau nuėjo į pas kleboną, ir viską jam apsakė. Klebonas pašventino pušį, o žmonės, sužinoję apie pušies daromus stebuklus, ėmė tą vietą stebuklinga vadinti, ant pušies šventųjų paveikslėlių kabinti. Kadangi regėjimą atgavę, žmogus buvo vardu, tai pušis ir pavadinta jo vardu.

 


  Martyno pušis pradėta garbinti daugiau kaip prieš tris šimtus metų. Tikėdami antgamtinėmis pušies galiomis, tikintieji puošė ją spalvotais kaspinais, karoliais. žmonės eidavo keliais aplink pušį, prašydami malonės sau ir artimiesiems, burdavosi giedoti Mojavų giesmes. 
 


 

Contact form

Šios dienos vardadieniai