2019-03-26, antradienis, 02:44.     Šiandien Kelmėje saulė teka 06:05, leidžiasi 18:41, dienos ilgumas 12:36.

Pasaulinė diena be tabako

2018-05-31, paskelbė Nuomonės ir aktualijos
Pasaulinė diena be tabako

Kiekvienais metais gegužės 31 d. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ir jos partneriai mini Pasaulinę dieną be tabako. Šios dienos minėjimo tikslas yra pabrėžti tabako ir tabako gaminių vartojimo sukeliamas sveikatos problemas bei skatinti jų vartojimo mažinimo politiką.

 

Šių, 2018-ųjų, metų Pasaulinės dienos be tabako kampanija skirta skatinti visuomenės sąmoningumą apie glaudų ryšį tarp rūkymo bei širdies ir kraujagyslių sistemos ligų, įskaitant ir miokardo infarktą, kuris yra viena iš pagrindinių mirties priežasčių pasaulyje, įgyvendinamus veiksmus ir priemones, siekiant sumažinti tabako vartojimo keliamą pavojų žmogaus sveikatai bei širdies darbui, kurias koordinuoja vyriausybė.

 

Pasaulinės 2018 m. dienos be tabako minėjimo data sutampa su įvairiomis kitomis pasaulinėmis iniciatyvomis, kuriomis siekiama kovoti su tabako vartojimo epidemija ir jos poveikiu visuomenės sveikatai. Šie veiksmai apima PSO remiamas „Global Hearts“ ir „RESOLVE“ iniciatyvas, kurių tikslas - sumažinti mirčių nuo širdies ir kraujagyslių ligų skaičių bei paskatinti visuomenę skirti daugiau dėmesio savo sveikatos stiprinimui.Faktai apie tabako gaminius bei širdies ir kraujagyslių ligas

 

Širdies ir kraujagyslių ligos yra viena iš dažniausiai pasitaikančių mirties priežasčių pasaulyje, o tabako vartojimas ir tabako dūmų poveikis sukelia apie 12 proc. mirčių dėl širdies ligų. Be to, tabako vartojimas yra antra pagrindinė priežastis, po kraujospūdžio, sukelianti širdies ir kraujagyslių ligas.

 

Pasaulinė tabako „epidemija“ kasmet pražudo daugiau kaip 7 milijonus žmonių, iš kurių beveik 900 tūkst. yra nerūkantieji, mirę dėl pasyvaus rūkymo. Maždaug 80 proc., t. y. daugiau nei 1 milijardas, rūkančiųjų gyvena besivystančiose šalyse („trečiasis pasaulis“), kuriose tabako sukeliamos širdies ligos ir mirčių našta valstybei yra be galo sunki dėl ekonominių bei demografinių priežasčių.

 

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) priemonės (MPOWER) atitinka PSO Tabako kontrolės pagrindų konvenciją, kuria vyriausybės turi vadovautis, kad sumažintų tabako vartojimą ir apsaugotų žmones nuo širdies ir kraujagyslių, lėtinių kvėpavimo takų ligų, vėžinių susirgimų ir  diabeto.

 

PSO tabako vartojimo mažinimo priemonės apima:

tabako vartojimo stebėsenos ir prevencijos vykdymo politiką;
žmonių apsaugą nuo tabako dūmų poveikio, draudžiant rūkyti viešose vietose ar patalpose bei viešajame transporte;
teikiamą pagalbą, siekiant atsikratyti priklausomybės nuo tabako (gydymo išlaidų padengimas, visuomenės palaikymas, asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikėjų pagalba);
įspėjimus apie tabako vartojimo keliamą grėsmę, taikant standartizuotą pakuotę ir (arba) didelius grafinius įspėjimus apie tabako gaminių vartojimo žalą sveikatai bei visuomenei.
išsamius ir aiškius tabako reklamos draudimus;
akcizo tabako gaminiams didinimą, siekiant mažinti tabako ir tabako gaminių prieinamumą.


2018 m. Pasaulinės dienos be tabako kampanijos tikslai:

pabrėžti ryšį tarp tabako gaminių vartojimo bei širdies ir kraujagyslių ligų;
didinti visuomenės informuotumą apie tabako vartojimo poveikį ir jo sukeliamas širdies ir kraujagyslių ligas;
suteikti visuomenei, vyriausybėms ar kitoms institucijoms galimybę įsipareigoti, skatinant visuomenės sveikatos gerinimo priemones ir apsaugant žmones nuo tabako gaminių vartojimo;
skatinti pasaulio šalis stiprinti PSO patvirtintų tabako kontrolės priemonių įgyvendinimą.


Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento informacija


 

Contact form

Šios dienos vardadieniai