2020-06-05, penktadienis, 13:26.     Šiandien Kelmėje saulė teka 04:45, leidžiasi 21:47, dienos ilgumas 17:2.

Misterija virtusi „Etno ISTERIJA!“ Kelmėje

Misterija virtusi „Etno ISTERIJA!“ Kelmėje

   „Savo veiksmais tu kuri pasaulį kiekvieną dieną“, - skelbia Kelmės bei Raseinių jaunimą vienijančios asociacijos „Repada“ kredo. Organizacijos narių pastangų dėka liepos 23-iąją Kelmės dvaro parke bei širdingai svetingame Prienų vienkiemyje (Kelmės r.) pernakt skambėjo tarptautinis etnografinės muzikos ir menų festivalis „Etno ISTERIJA!“.

 

 

   Festivalio savanoriams pasiruošimo darbai prasidėjo dar šventės išvakarėse. Jaukioje Janinos Skeberdienės Prienų vienkiemio sodyboje jaunimas vykdė „kultūrinius“ mainus – kad galėtų mėgautis laiku gamtos apsuptyje, pirmiausia turėjo pagelbėti vienkiemio šeimininkams apsitvarkymo talkoje. „Etno ISTERIJOS!“ savanoriai taip pat patys šeimininkavo ir prie puodų bei viryklių, ruošdami lietuviškas vaišes atvykstantiems svečiams, kartu – ir vieni kitiems.

 

 

   Svečių laukta daug ir iš viso margo svieto. „Etno Histeria Umeuropa“ karavanu per Europą ir Skandinaviją keliauja daugiau negu keturiasdešimt muzikantų iš daugiau kaip dešimties pasaulio šalių, suburtų (ar susibūrusių…) Slovėnijoje vykstančioje etnografinėje stovykloje-festivalyje, įkurtame slovėnų akordeonisto ir lėlininko Matija Solce.

 

 

   Automobiliu aplenkęs laiko juostų skirtumo suklaidintą „Etno Histeria Umeuropa“ karavano autobusą, Matija Solce po Kelmės dvaro parke stūksančiu storakamieniu ąžuolu pasirodė (beveik) numatytu laiku ir akordeono yriais davė pradžią muzikinėms festivalio dirbtuvėms.

 

 

   „Pasaulis kalba daugiau negu viena kalba“, – padaro išvadą jis.“ Jis, tai – Paulo Coelho knygos „Alchemikas“ herojus, savo Asmeninės Legendos vedamas kartu su pirklių karavanu per dykumą keliaujantis, lobio ieškantis piemuo. Kas veda „Etno Histeria Umeuropa“ karavano vilkstinę į Umeą, galutinį kelionės tašką Švedijoje, tikriausiai, galėtų atsakyti tik patys muzikantai. Keliaudami jie ne vien mokosi vieni iš kitų, bet ir moko. Ne tik muzikos, bet ir kalbų. Progą „palaužyti“ liežuvį besimokant kitoniškų melodijų ir tarties turėjo Kelmės krašto „Tadujos“, „Medeinės“, „Knituvos“ kolektyvai bei visi muzikinių dirbtuvių svečiai.

 

 

   Vakarop vartus svečiams atkėlė Prienų vienkiemis. Susirinkusiųjų laukė vaišių stalas, o išragavus lietuviško kulinarijos paveldo šedevrus prasidėjo nuostabus „Etno Histeria Umeuropa“ karavano muzikantų spektaklis – gyvų, jausmingų, margų, ritmingų, nenuspėjamų ir stebinančių, išraiškingų garsų… pasaka! Žiūrovus užbūrę muzikantai patys liko užburti muzikos. Užburti ir išvilioti vis netylančių melodijų, palydėjusių saulėlydžiu pasigrožėti žaluma banguojančiuose laukuose.

 

 

   Saulei nusileidus įkurtas aukuras, aplink kurį Valdo Rutkūno vedami šventės dalyviai bei svečiai būrėsi suktis lietuviškų sutartinių ratuose. Tuokart svirne buvo galima pasiklausyti net dainuojančių dubenų, prisiliesti ir prisėsti prie audimo staklių ar net tapti vienu iš raseiniečio Arinto Lipnicko karikatūrų „modelių“.

 

 

   Aplink didžiulį laužą susėdę, gaubiami žvaigždėto dangaus slovėnų etnografinės muzikos ansamblio „Fekete Soretlek“ improvizacijų klausęsi „Etno ISTERJOS!“ svečiai buvo apkerėti dar kartą. Prienų vienkiemyje lig ryto aimanavo armonika, smuikai, gitaros... Lig ryto, naktį kaitriose laužo liepsnose supleškenusios, aplink jį šoko basos XXI-ojo amžiaus raganaitės. Ir niekas Jums „tiksliai“ nepasakys, kuomet ir kuo baigėsi misterija virtusi „Etno ISTERIJA!“...

 

 

 

 

 

 

Video autorius Domas Gudaitis

Nuotraukų autorė Jūratė Minelgaitė

 

 

 

 
 
Contact form

Šios dienos vardadieniai