2018-12-17, pirmadienis, 17:07.     Šiandien Kelmėje saulė teka 08:37, leidžiasi 15:50, dienos ilgumas 7:12.

Lietuviški lazeriai pasklinda po visą pasaulį

2018-03-03, paskelbė Nuomonės ir aktualijos
Lietuviški lazeriai pasklinda po visą pasaulį

Didžiausioje mokslinių tyrimų įstaigoje Lietuvoje – Fizinių ir technologijos mokslų centre (FTMC)– kuriami naujos kartos kvantiniai kaskadiniai lazeriai yra paklausūs daugelyje pramonės sričiųvisame pasaulyje ir stebina pačiomis įvairiausiomis pritaikymo galimybėmis.

 

Jų paskirtis labai plati:nuo molekulinės spektroskopijos medicinoje analizuojant paciento iškvepiamą orą ir diagnozuojantgalimas ligas – iki priešininko automatinio taikymo raketų apakinimo sistemų karinėje pramonėje.Dar daugiau – tokie lazeriai kartu su dirbtiniais žemės palydovais pakyla į kosmosą, tiria Žemės atmosferą ir jos užterštumą.

 

- Miniatiūriniai lazerinės spinduliuotės šaltiniai naudojami ir saugumosistemose – narkotinėms ir sprogstamosioms medžiagoms aptikti.„Ir tai tik keli kvantinių kaskadinių lazerių pritaikymo pavyzdžiai, – sako FTMC Optoelektronikos skyriaus vyriausiasis mokslo darbuotojas dr. Janas Devensonas.

 

– Mūsų laboratorijoje sukurtas lazerines struktūras sėkmingai naudoja žymiausi Vokietijos ir kitų šalių automobilių gamintojai,analizuodami   išmetamąsias   dujas.   Ypač   efektyvus   šio   tipo   lazerių   panaudojimas   gali   būti aukštatemperatūrėje   terpėje.   Tokio   panaudojimo   pavyzdys   yra   vandens   molekulių   aptikimas giluminiuose naftos gręžiniuose, todėl mūsų lazerius naudoja didžiosios pasaulio naftos gavybos kompanijos,   žvalgydamos   telkinius.   Miniatiūriniai   lazerinės   spinduliuotės   šaltiniai   gali   būti naudingi ir saugumo sistemose – narkotinių ir sprogstamųjų medžiagų aptikimui. Dar viena sritis – komunikacija   laisvoje   erdvėje,   vietoje   radijo   bangų   naudojant   spartesnes   lazerines   sistemas, atsparesnes trikdžiams.

 

Lietuvos mokslininkas dr. J. Devensonas, su kvantinių kaskadinių lazerių technologijomis beveik dešimtmetį taip pat dirbęs Prancūzijos ir Jungtinės Karalystės mokslo centruose, paaiškina sistemų su tokiais lazeriais veikimo principą: lazeriu apšviečiamos molekulės sugeria tam tikro bangos ilgio šviesą,   prasiskverbiančios   šviesos   intensyvumas   ženkliai   sumažėja   ir   kvantiniais   jutikliai   tai užfiksuoja, todėl toks molekulių detekcijos būdas yra labai efektyvus ir spartus.FTMC   Optoelektronikos   technologijų   laboratorijoje   yra   pagaminamos,   arba,   kaip   sako mokslininkai, „užauginamos“ lazerinės struktūros. Ant indžio fosfido pagrindo – padėklo – iš kitų keliolikos cheminių komponentų, įskaitant ir  aukso nano daleles, auginama  sudėtinga kristalinė struktūra, kai kuriais atvejais susidedanti iš kelių tūkstančių atominių sluoksnių. Galutinis produktas– dviejų colių (kiek daugiau nei 5 cm) veidrodinis diskas, kurį supjausčius galima pagaminti nuo500 iki 2 tūkst. lazerių, priklausomai nuo to, kokio galingumo prietaiso reikia.

 

- Naudodami savo sukurtas technologijas auginame lazerines struktūras. Po to užaugintas kristalas supjaustomas. Verso įmonės toliau gamina konkretų reikiamą prietaisą vienai ar kitai pramonėsšakai, pritaikydami reikiamus komponentus: korpusą, radiatorių, maitinimo šaltinį. Mūsų vykdomas technologinis   procesas   reikalauja   labai   didelio   preciziškumo,   kad   nebūtų   iškreiptas   reikiamas lazerio   veikimo   bangos   ilgis.   Dabartinė   moderni   FTMC   laboratorinė   įranga   leidžia   pasiekti reikiamo tikslumo. Tai jau elektroninių lygmenų inžinerija“, – pasakoja dr. J. Devensonas. Pasak mokslininko, FTMC per   dvejus metus   jau  sukūrė  ir išvystė   unikalias   didelio   kvantinio našumo trumpabangių kvantinių kaskadinių lazerių gamybos technologijas, o netolimoje ateityjet urėtų imtis ne tik lazerinių struktūrų, bet ir galutinių prietaisų – įvairių sensorių ir detektorių – kūrimo.   „FTMC   technologinė   bazė   ir   mokslininkų   specialistų   kvalifikacija   leidžia   kurti technologijas ir prietaisus, kurie yra konkurencingi pasaulio mastu“, – įsitikinęs dr. J. Devensonas

 

Fizinių ir technologijos mokslų centras – didžiausia mokslinių tyrimų įstaiga Lietuvoje. Čia vykdomi moksliniai tyrimai, skirti aukštųjų technologijų plėtrai ir žinių ekonomikos kūrimui Lietuvoje ir pasaulyje, kuriami nauji prototipai ir paslaugos, modernios pramonės programos, taip pat sudaromos sąlygos verslui. FTMC dirba 670 darbuotojų, studijuoja 88 doktorantai. Per savo veiklos metus FTMC įvykdė daugiau nei 400 verslo užsakymų ir padėjo daugiau nei 100 įmonių įgyvendinti jų verslo tikslus.

Contact form

Šios dienos vardadieniai

Apklausa

Ar kada nors esate pareigūnams siūlę kyšį?
manoKelmė.lt

Redakcija:
mob. (8 616) 35 444
e.p. info@manokelme.lt