2019-03-20, trečiadienis, 11:22.     Šiandien Kelmėje saulė teka 06:20, leidžiasi 18:30, dienos ilgumas 12:9.

Kelmėje paminėta Gedulo ir vilties diena

2018-06-15, paskelbė Nuomonės ir aktualijos
Kelmėje paminėta Gedulo ir vilties diena

Birželio 14-ąją Lietuva mini Gedulo ir vilties dieną. Šią dieną 1941 m. NKVD pradėjo masinius lietuvių areštus ir trėmimus į Sibirą. Viena baisiausių trėmimo akcijų surengta prieš 70 metų, 1948 m. gegužės 22 ir 23 d. Direktorė Danutė Žalpienė glaustai priminė  šios akcijos tragiškus faktus ir skaičius.  

 

Muziejininkė L. Šimkutė, remdamasi 1993 m. išleista knyga „1941–1952 metų Lietuvos tremtiniai“, pateikė faktus: iš viso iš Kelmės krašto buvo ištremti 2 233 žmonės. Tarp jų 684  vaikai iki 15 metų, 223 – 60-ties metų amžiaus ir vyresni žmonės.

 

1948 m. gegužės 22–23 dienomis iš Kelmės krašto prievarta buvo išvežti 797 žmonės. Daugumos ištremtųjų  šeimos buvo tremiamos už  glaudžius ryšius su partizanais arba kaip galimi jų rėmėjai.

 

Gedulo ir vilties dienai atminti,  Kelmės krašto muziejuje, pristatyta Edmundo Baužos piešinių paroda pokario partizanų tema „Lik sveika...“. Joje eksponuojama 18 piešinių. Parodos autorius Kelmės rajone, Notėnų kaime gyvenantis Edmundas Bauža, Kelmės krašto muziejui yra padovanojęs aštuoniolika piešinių-iliustracijų partizanų dainoms. E. Bauža mokėsi Kelmės dvare įsikūrusioje mokykloje. Ją baigęs įstojo į Šiaulių pedagoginį institutą, kur studijavo rusų kalbą. Tačiau baigęs institutą vaikams dėstė muziką. Labai patiko ir piešimas, todėl dar būdamas studentu pradėjo piešti. Tačiau šiam darbui labiau atsidėti galėjo tik sulaukęs pensijos. Viena iš mėgstamiausių Edmundo Baužos temų – partizanų gyvenimas ir kova. Birutės būrio partizanai dažnai užeidavo į jo tėvų namus. Vasarą partizanai laikydavosi tėvų miškelyje. Jie ne tik sušildavo, išsidžiovindavo drabužius, pavalgydavo, bet pailsėję ir padainuodavo. Vaikui įstrigo ir jų dainos. Renginio dalyviai buvo pakviesti apžiūrėti ekspozicijos, skirtos Kelmės krašto tremtiniams atminti. 

 

Gedulo ir vilties dienos minėjimas vyko ir prie paminklo „Tautos kančiai atminti“ Kelmės kapinėse. Visi susirinkusieji tylos minute pagerbė žuvusiuosius tremtyje.

 

Prie paminklo „Tautos kančiai atminti“ gėlių puokštes padėjo Seimo nario J. Rimkaus patarėja J. Skeberdienė ir rajono savivaldybės mero pavaduotojas A. Brazas. Vėliau buvo aukojamos Šv. Mišios Kelmės Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje.

 

Kelmės rajono savivaldybės informacija
 

Contact form

Šios dienos vardadieniai

Apklausa

Ar kada nors esate pareigūnams siūlę kyšį?