2019-02-19, antradienis, 14:40.     Šiandien Kelmėje saulė teka 07:31, leidžiasi 17:32, dienos ilgumas 10:1.

Apie alkoholį, automobilio vairą ir moteris

2018-05-11, paskelbė Nuomonės ir aktualijos
Apie alkoholį, automobilio vairą ir moteris

    Alkoholis moteris   sėstis prie transporto priemonės vairo sugundo daug rečiau neivyrus.  Tokia   išvada   padaryta,     išanalizavus   girtų   asmenų,   sulaikytų   vairuojant   apsvaigus   nuo alkoholio, administracines ir baudžiamąsias bylas. Analizė apima laikotarpį nuo 2017 m. sausio 1d., kai įsigaliojo naujovė – buvo kriminalizuotas vairavimas išgėrus.

 

   Iki minėtos dienos  girti prie vairo sėdę asmenys sulaukdavo administracinės atsakomybės, o baudžiamoji atsakomybė grėsė tikvairuotojams, sukėlusiems eismo įvykį, dėl kurio buvo sužalotas ar žuvo žmogus. Nuo 2017 m.sausio 1  d. administracinė  teisena  taikoma  tik tiems vairuotojams, kurie   transporto priemonę vairuoja   lengvo girtumo, o asmenys, kurie vairuoja transporto priemonę,   kai jų kraujyje yra daugiau negu 1,5 prom. alkoholio, patenka jau į  Baudžiamojo kodekso dispoziciją.      

 

Šiaulių   apskrities   policijos   aptarnaujamoje   teritorijoje   moterys   tarp   sulaikytų   apgirtusių vairuotojų sudaro tik septynis procentus. Per praėjusius metus ir šių metų du mėnesius policijos akiratyje atsidūrė 947 neblaivūs asmenys, sėdę už transporto priemonės vairo girti, iš jų moterys –65, kurių 34-ioms  pradėti ikiteisminiai tyrimai, nes joms nustatytas girtumas siekė per 1,5 prom. Alkoholio aptemdytas   protas pažeidėjoms kartais inspiruoja   primityvų išsisukimonuo atsakomybės instinktą – bėgimą.

 

Kai šių metų gegužės 8-osios popietę kelio  Raseiniai-Šilinėkelkraštyje stovėjęs automobilis „VW Golf“ staiga metėsi į kairę ir trenkėsi į jį apvažiavusį „OpelAstra“, pastarojo ekipažas nuo netikėtumo liko be žado. Juo labiau, kad į jį atsitrenkęs   „VW Golf“lyg niekur nieko pamažu nuriedėjo pirmyn. Vairuotoją sustabdė tik eismo įvykio liudytoju tapęs prošalį važiavusio automobilio vairuotojas. Jis sureagavo akimirksniu – sustojęs pribėgo prie   „VWGolf“-o ir iš užvedimo spynelės ištraukė raktelius. Prie vairo sėdėjo akivaizdžiai neblaivi moteris.Jai buvo nustatytas sunkus girtumas – 2,71 prom. Į eismo įvykį atvykusiems pareigūnams 43 metų Raseinių rajono gyventoja   norėjo įteigti, kad ji nekalta, nes rodžiusi posūkį. Paskui vairuotoja susivokė, kad ji vis dėlto kalta, nes sėdo prie automobilio vairo neblaivi. Tad nuvežta į ligoninę ji mėgino pabėgti ir išvengti girtumo patikros. Tačiau to padaryti jai nepavyko ir vairuotoja, kaip ir visi kiti vairuotojai, peržengę vidutinio girtumo ribą, atsidūrė areštinėje, jai pradėtas ikiteisminis tyrimas.

 

Per praėjusius metus ir šių metų du mėnesius dėl to, kad vairavo išgėrusios, areštinėje atsidūrė iš viso trys Raseinių rajono moterys. Dar trys Raseinių rajono moterys areštinės išvengė, nes   į   alkoholio   matuoklį   jos   įpūtė   mažiau   kaip   1,5   prom.   alkoholio   ir   joms   buvo   taikyta administracinė atsakomybė

 

.Pagal   už   vairo     sulaikytų   neblaivių   moterų   skaičių   Šiaulių   apskrities   policijos aptarnaujamoje teritorijoje  lyderiauja Šiaulių miestas ir  rajonas. Per minėtą laikotarpį policijos pareigūnams šioje teritorijoje įkliuvo 36 dailiosios lyties atstovės, vairavusios transporto priemones neblaivios. Iš jų 21 buvo peržengusi vidutinio girtumo ribą. Praėjusių metų rugpjūčio 26-osiosvakare Šiauliuose, Žemaitės   g., sulaikyta 51-nerių metų vairuotoja yra čempionė tarp   Šiaulių apskrityje sulaikytų neblaivių vairuotojų-moterų – ji įpūtė 3,03 promiles alkoholio. Neblaivios   vairuotojos   ne   visada   linkusios   klausyti   teisėtų   pareigūnų   reikalavimų sustoti. Praėjusių metų vasario 15-osios naktį Šiauliuose pareigūnams teko vytis 30-metę šiaulietę, kuri susidūrimo su pareigūnais išvengti pamėgino jiems nestodama.  Tačiau 1,66 prom. girtum omoteris toli nenuvažiavo. Ji buvo sulaikyta toje pačioje Tilžės gatvėje, kurioje ir stabdyta. Moteriai dėl vairavimo išgėrus buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas ir jai teko stoti prieš teismą. O dėl to, kad nepakluso   teisėtam   policijos   pareigūno   reikalavimui   sustoti,   jai   skirta   900   eurų   bauda   ir   36 mėnesiams atimta teisė vairuoti.

 

Eliminuoti iš eismo neblaivias vairuotojas tenka ne tik policijos pareigūnams, bet  ir nuo jų nukentėjusiems eismo dalyviams. Praėjusių metų rugpjūčio 2 d. Šiauliuose, Lieporių g.,važiavęs   automobilis   „VW   Golf“   įvažiavo   į   priešpriešinę   eismo   juostą   ir,   kliudęs   priešais atvažiuojantį   automobilį,   vinguriuodamas   nuvažiavo   toliau.   Kliudyto   automobilio   vairuotojas, įtaręs, kad už vairo   - neblaivi vairuotoja, automobilį pasivijo ir iš užvedimo spynelės ištraukė raktelius. Atvykę pareigūnai moteriai nustatė 1,6 prom. girtumą. Paaiškėjo, kad 51-nerių metų moteris teisę vairuoti jau yra praradusi, nes prieš metus už vairo buvo sulaikyta taip pat neblaivi ir taip pat vidutinio girtumo. Šįkart už pasišalinimą iš eismo įvykio jai buvo skirta 850 eurų bauda irteisė vairuoti atimta dar trims metams, o už tai, kad prie automobilio vairo sėdo išgėrus,  teismas jai skyrė 753 eurų baudą ir konfiskavo automobilį. 

 

Antroje vietoje  pagal sulaikytų už vairo neblaivių  moterų  skaičių yra Radviliškio rajonas. Iš dešimties sulaikytųjų 8-nios buvo vidutinio bei sunkaus girtumo ir jos buvo patrauktos baudžiamojon atsakomybėn. Viena jų, pasiekusi sunkų girtumą (2,99 prom), sukėlė eismo įvykį,kuriame  buvo sužalota kito automobilio vairuotoja. Neblaivios 36 metų moters vairuojamas „VWGolf“   kelyje   Panevėžys  –  Šiauliai  įvažiavo   į   priešpriešinio  eismo   juostą   ir  susidūrė  su   „VWSharan“. Pastarojo automobilio vairuotoja atsidūrė ligoninėje.

 

Pakruojo ir Joniškio rajonuose   per praėjusius metus ir šių metų du mėnesius buvosulaikyta po 7 neblaivias transporto priemones vairavusias moteris.  Štai Joniškyje 57 metų neblaivi moteris atvažiavo apsipirkti į parduotuvę. Pastabių ir saugumu besirūpinančių joniškiečių dėka policijos pareigūnai operatyviai sulaukė informacijos apie pavojingą situaciją ir tuoj pat neblaivi vairuotoja buvo sulaikyta bei eliminuota iš eismo. Jai nustatytas 2,41 prom. girtumas.

 

Pareigūnus   džiugina   faktas,   kad   visuomenėje   randasi   vis   daugiau   nepakantumo grėsmę aplinkiniams keliantiems neblaiviems vairuotojams. Kaip rodo minėta analizė, daugiausia girtų vairuotojų buvo nustatyta, gavus pranešimus iš privačių asmenų apie galimai girtus asmenis užvairo arba sulaukus informacijos apie jų sukeltus eismo įvykius.

 

Šiaulių AVPk atstovė spaudai Gaila Smagriūnienė
 

Contact form

Šios dienos vardadieniai

Apklausa

Ar kada nors esate pareigūnams siūlę kyšį?