2019-03-26, antradienis, 02:32.     Šiandien Kelmėje saulė teka 06:05, leidžiasi 18:41, dienos ilgumas 12:36.

2018 metų Europos narkotikų vartojimo paplitimo ataskaita

2018-06-07, paskelbė Nuomonės ir aktualijos
2018 metų Europos narkotikų vartojimo paplitimo ataskaita

Kokainas - dažniausiai Europoje vartojamas neteisėtas stimuliuojantis narkotikas. Per pastaruosius 12 mėnesių šį narkotiką vartojo apie 2,3 mln. jaunų (15-34 metų amžiaus) suaugusiųjų. Lotynų Amerikoje didėjant kokainmedžių auginimui ir kokaino gamybai, šiandien paskelbtu tyrimu patvirtinama, kad kokaino rinka Europoje klesti, o iš rodiklių dabar matyti padidėjęs šio narkotiko praeinamumas keliose šalyse. 

 

Nors kokaino kaina išliko nepakitusi, gatvėje platinamo kokaino grynumas 2016 m. pasiekė aukščiausią lygį per dešimtmetį, padaugėjo kokaino konfiskavimo atvejų. 2016 m. ES pranešta apie maždaug 98 000 kokaino konfiskavimo atvejų (2015 m. - 90 000), per kuriuos konfiskuota net 70,9 tonų kokaino.

 

Iš neseniai miestų lygmeniu atlikto narkotikų likučių komunalinėse nuotekose tyrimo duomenų paaiškėjo, kad 2015-2017 m. 26 miestuose iš 31 padaugėjo kokaino likučių. Daugiausia kokaino likučių nuotekose buvo užfiksuota Belgijos, Nyderlandų, Ispanijos ir Jungtinės Karalystės miestuose, o tirtuose Rytų Europos miestuose, pagal atliktų tyrimų duomenis, stebimas mažesnis jų lygis.

 

Verta pažymėti, kad Lietuvoje egzistuoja problemos, susijusios su sintetinių opioidų bei sintetinių kanabinoidų vartojimu, 2016 m. užfiksuoti 433 NPS konfiskavimo atvejai.  Daugiau nei trečdalį iš visų (112 atvejų) NPS nustatymo Lietuvos laboratorijose atvejų, sudarė karfentanilis, kuris dažniausiai buvo randamas sumaišytas su heroinu. 2016 m. užfiksuoti  33 mirties atvejai, kuomet šlapime buvo nustatyta NPS, 4 mirtys dėl karfentanilio perdozavimo ir 135 nemirtini apsinuodijimo NPS atvejai.

 

Europos šalių, kaip ir Lietuvos, laisvės atėmimo vietose NPS vartojimas kelia didėjančias sveikatos ir saugumo problemas.  NPS populiarumą lemia mažesnė nei kitų narkotinių medžiagų kaina, vartojimui nereikia papildomų priemonių, sunkiai aptinkamos bei identifikuojamos. 

 

Pasekmių prasme - itin stipriai veikia psichiką, sukelia panikos ir nerimo priepuolius, psichozę bei agresyvumą, savęs žalojimą, pasireiškia ypač greita asmenybės degradacija.


EMCDDA duomenimis, kanapės tebėra plačiausiai Europoje vartojamas neteisėtas narkotikas. Jo vietą rinkoje atspindi ataskaitoje duomenys apie vartojimo paplitimą, teisės pažeidimus, susijusius su kanapėmis, konfiskuojamus jų kiekius ir gydymo paslaugų, kurių prireikia pirmą kartą, poreikio. Apie 17,2 mln. jaunų Europos piliečių (15-34 metų amžiaus) per pastaruosius 12 mėnesių vartojo kanapes (ES-28), o apie 1 proc. suaugusių Europos piliečių (15-64 metų amžiaus) jas vartoja kasdien ar beveik kasdien (ES-28).

 

Kaip ir visoje Europoje, Lietuvoje kanapės yra populiariausias narkotikas. 6 proc. 15-34 m. amžiaus jaunų asmenų vartojo kanapes per pastaruosius 12 mėnesių ir 2 proc. 15-64 m. amžiaus asmenų nurodžiusių, kad vartojo kanapes per paskutines 30 d., vartojo jas kasdien arba beveik kasdien.

 

Šiandien paskelbtoje ataskaitoje atkreipiamas dėmesys į susirūpinimą dėl didelio mirties nuo narkotikų perdozavimo atvejų skaičiaus Europoje - jis didėja ketvirtus metus iš eilės. 2016 m. Europoje (ES-28, Turkijoje ir Norvegijoje) užfiksuota daugiau kaip 9 000 mirčių nuo perdozavimo atvejų, kurie dažniausiai susiję su heroinu ir kitais opioidais, tačiau dažnai šios medžiagos vartojamos kartu su kitomis, ypač alkoholiu ir benzodiazepinais.

 

2016 m. Lietuva buvo viena iš 6 pirmaujančių Europos šalių pagal mirčių nuo narkotinių ir psichotropinių medžiagų perdozavimo atvejų skaičių. 90 proc. mirties atvejų įvyko dėl heroino ar kitų opioidų perdozavimo.

 

Asociatyvios nuotraukos

 


 


 

Contact form

Šios dienos vardadieniai